Seekordne postitus on suunatud imetavatele emadele, neile kes imetanud on või seda plaanivad 🙂

Teadsin juba enne imetama hakkamist, et keha vajab rohkem kaloreid ja rohkem vett, et piima saaks toota. Küll olin ma aga hämmingus, et ma eriti alguses kogu aeg näljane olin. Jah, see tähendas ka seda, et mõned kiired kehakinnitusampsud haarasin ka öösiti – ja see on väga okei!

Selleks, et piima jaguks ning endal hea oleks olla jagan mõningaid näpunäiteid, mis ka mind aitasid (PS! Ma ei ole imetamisnõustaja – jagan infot, mis mind on aidanud ja mida uurimistööst kõrva taha olen pannud :))

 

  1. Su keha on hakkama saanud millegi imelisega! Peale sünnitust ei ole õige aeg hakata endist kaalunumbrit meeleheitlikult taga ajama, vaid tasub oma keha kuulata ja talle pakkuda parimat hoolt ja kütust. Sinu keha muutus tohutult 9 kuud, anna vähemalt 9 kuud, et taastuda. Toitumist piirates võib ka piima vähemaks jääda.
  2. Külmkapis hoitud kapsalehed päriselt aitavad! Samuti saialillekompressid.. ja soe dušš.
  3. Õige imetamisasend (kuskil pole pingeid, on mugav ja lõõgastunud olla nii endal kui ka beebil), õlavõõtme liigutamine (pearingid, õlaringid, kaaslaselt massaaž), aroomiteraapia (nt lavendeli eeterlik õli) – võti on olla lõõgastunud ja pingevaba, et piimajuhad oleksid valla. Imetamine ei peaks olema valus! Kui on, siis kontrolli imetamisvõtet või otsi abi imetamisnõustajalt/ämmaemandalt.
  4. Võta endale aega puhkuseks – maga koos beebiga! Nõudepesu ja tolmurullid võivad oodata 🙂
  5. Piisav vedeliku tarbimine! Parimaks joogiks on vesi (eriti allikavesi) ja seda ohtralt ning veelgi rohkem kui on tegu palavate ilmadega. Lisaks soodustavad piima tootmist ka vaarikalehetee, raudroht, kummelitee ja spetsiaalne imetamistee. NB! Piparmünditee pärsib piimatootmist!
  6. Enneta nälga. Tean, et vahel lapse kõrvalt ei jõua endale süüa teha. Selleks puhuks hoia käepärast tervislikke ja toitvaid snäkke – nt kuivatatud puuviljad, pähklid, toorbatoonid, smuutid, banaanid, avokaadod, datlid – kõik mille toiteväärtus on kõrge päästab olukorra. Batoon auto kindalaekas, vankrikorvis või beebitarvete kotis on teinekord õnnistus.
  7. Toida oma beebit nii tihti ja kaua kui ta seda soovib. Graafiku järgi imetamine võib piima tootmist vähendada. Fun fact – lugesin, et imetav ema “kulutab” aastas imetamise peale 1800 tundi – see võrdub täiskohaga töö!
  8. Imetamine on väga loomulik asi – kui beebi on näljane, siis leia võimalus teha seda seal kus parasjagu oled. Kaasa aitavad riided mis on spetsiaalselt imetamiseks loodud või lihtsasti ligipääsetavad ja tekike/sall vm. Olen vist juba igal pool imetanud ja ei pelga ka avalikus kohas imetamist, kui beebil kõht tühi on.
  9. Kui välja minnes pakid varuriided kaasa beebile, siis paki ka endale 🙂
  10. Kui sul on võimalus imetada ja kõik sujub hästi, siis naudi seda protsessi! Kasuta seda aega beebiga suhtlemiseks ja oma sideme tugevdamiseks. Nutiseadmed ja telekas võivad oodata – ole päriselt kohal.

+ 11. Soovitan teha mõned pildid imetamisest mälestuseks. Ma usun, et neid on tulevikus endal mõnus vaadata. Üldse – emad – paluge rohkem end koos lapsega jäädvustada, mis siis kui seljas on piimaplekkidega riided ja peas äravajunud krunn. Põnnid kasvavad nii ruttu, et kõik hetked on väga väärtuslikud ja väärt jäädvustamist.

Imetamine on imeline! 🙂 Naudi – see on teie kahe aeg! <3

Kui oled ka imetanud või parasjagu imetad, siis kas nõustud ülaltoodud punktidega? Mida tegid sina, et imetamine oleks meeldiv ja piima jaguks? Ehk saan ise ja saavad ka teised veel väärt nippe juurde 🙂